Spotkanie informacyjne: Otwarty Dostęp w publikacjach – konieczność czy wybór? Czas na zmiany!

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podejmując wyzwania stawiane przez MNiSW oraz Komisję Europejską będzie wdrażał politykę Otwartego Dostępu (OD). W związku z tym Władze Uczelni ZUT, Regionalne Centrum Innowacji Transferu Technologii oraz Biblioteka Główna ZUT zapraszają wszystkich naukowców oraz administrację uczelni na szkolenie mające przybliżyć główne założenia koncepcji Otwartego Dostępu. Szkolenie odbędzie się 21 kwietnia br. w Bibliotece Głównej ZUT.

Władze Uczelni ZUT, Regionalne Centrum Innowacji Transferu Technologii oraz Biblioteka Główna ZUT mają ogromną przyjemność zaprosić  Państwa na spotkanie informacyjne pt.: „Otwarty Dostęp w publikacjach – konieczność czy wybór? Czas na zmiany!”, które odbędzie się 21 kwietnia br. w godz. 8:30 – 15:00 w Czytelni Głównej Biblioteki ZUT (ul. Ku Słońcu 140).

Celem spotkania jest przybliżenie założeń polityki Otwartego Dostępu oraz sposobów określających zasady publikowania w OD. Spotkanie poprowadzą eksperci Koalicji Otwartej Edukacji,  którzy podczas trzech wykładów przedstawią m.in. typy, zasady funkcjonowania oraz modele finansowe repozytoriów otwartych oraz czasopism otwartych.

Otwarty Dostęp do publikacji naukowych i Otwarta Nauka nabierają coraz większego znaczenia a wręcz stają się koniecznością w polityce naukowej na świecie. Otwarty dostęp jest obowiązkowym wymogiem w europejskim programie Horyzont 2020 finansowanym przez UE. MNiSW także dąży do jego wprowadzenia. Koncepcja OD dotyczy udostępniania w postaci cyfrowej publikacji naukowych i wyników badań w celu umożliwienia bezpłatnego ich wykorzystania przez naukowców, studentów, przedsiębiorców i całe społeczeństwo. Temat Otwartego Dostępu może mieć wpływ na rozwój dotychczasowej kariery naukowej w kontekście poprawy widoczności uczelni na arenie międzynarodowej.

Więcej informacji na temat Otwartego Dostępu do publikacji naukowych można znaleźć na stronie MNiSW. Program spotkania informacyjnego oraz rejestracja dostępne są TUTAJ.

O przyjęciu na spotkanie decyduje kolejność zgłoszeń. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu: e-mail: ewiton@zut.edu.pl  lub tel.: 91 449 47 23.